Rzeczpospolita Czytelników
Przedstawiamy relację z dyżuru telefonicznego, który odbył się w piątek w naszej redakcji. Tematem licznych pytań czytelników były sprawy związane ze zwolnieniem z pracy. Naszym gościem, a rozmówcą czytelników była Anita Gwarek, główny specjalista w Departamencie Prawa Pracy w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej.
Czy osiągnięcie przez pracownika wieku emerytalnego może być jedyną przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę? Pracodawca zwalnia z przyczyn ekonomicznych. Jeśli tak, to czy i jaka odprawa mu się należy?
Wypowiedzenie umowy o pracę ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego oraz uzyskanie prawa do emerytury jest uzasadnione (art. 45 ¤ 1 w związku z art. 39 k. p.) i nie może być ocenione jako dyskryminacja pracownika ze względu na płeć lub wiek (art. 113 k. p.) (wyrok SN z 21 kwietnia 1999 r., sygn. akt I PKN 31/99, OSNAP 2000/13/505). Osiągnięcie wieku emerytalnego nie stwarza ani dla pracodawcy, ani dla pracownika obowiązku rozwiązania stosunku pracy. Jeżeli jednak pracodawca przeprowadza zwolnienia z przyczyn jego dotyczących i ogranicza zatrudnienie, przy doborze pracowników może kierować się zasadą, że jako pierwsze będą zwalniane osoby, które nabyły prawo do emerytury. Takie postępowanie jest zgodne z zasadami współżycia społecznego i uzasadnione. W takiej sytuacji zwalnianemu należy się jedynie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta