Bruhl nie trzymał władzy - był wszechwładny; Morderstwo gwiazdy; Skąd taka nazwa
- Brühl nie trzymał władzy - był wszechwładny
- Morderstwo gwiazdy
- Skąd taka nazwa - Nowy Świat dla osadników
- Krótko
Jeśli kolejny, właśnie zapowiedziany, przetarg zostanie rozstrzygnięty jeszcze w tym roku, to odbudowa pałacu Brühla może zakończyć się w ciągu 2 - 3 lat. Pierwszy konkurs został unieważniony z powodu niedostatecznej liczby oferentów. Władze miasta zrezygnowały z warunku, że ma mieścić się w nim luksusowy hotel. Obecnie bierze się pod uwagę urządzenie w pałacu także centrum kongresowego lub siedziby innej instytucji odpowiadającej powagą randze miejsca.
(C) ADM
- PLAN
Nad Warszawą czasów saskich przez dziesiątki lat kładł się długi cień Heinricha von Brühla, "premiera-ministra" sprawującego w imieniu Augusta III rządy w Polsce. Polscy historycy pamiętają mu np., że w obronie swej władzy sprowadził do Polski wojska rosyjskie. Ale Warszawa ma Brühlowi niemało do zawdzięczenia. Zdaniem prof. Marka Kwiatkowskiego jego pałac, wznoszący się do 1944 r. przy ul. Wierzbowej, należał - oprócz pałacu Bielińskiego przy ul. Królewskiej, gmachu Collegium Nobilium, kamienicy Leszczyńskich i kościoła Wizytek - do najwybitniejszych
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta