Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wystarczyły argumenty prawne

03 października 2003 | Prawo | IL

Sąd Najwyższy Nieruchomości dla Kościoła ewangelicko-augsburskiego

Wystarczyły argumenty prawne

Kościół ewangelicko-augsburski ma prawo do nieruchomości, które były własnością kościołów ewangelickich, m.in. staroluterańskiego, ewangelicko-unijnego, braci morawskich. Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 26 września tego roku, odwołując się do ustawy z 1936 r.

Oznacza on, że za pomocą argumentów wyłącznie prawnej natury została rozstrzygnięta kwestia o dużej doniosłości politycznej i historycznej. Kilkadziesiąt spraw w skali kraju, zawieszonych w oczekiwaniu na to orzeczenie, zostanie dla Kościoła ewangelicko-augsburskiego załatwionych pomyślnie.

Nie wznowił działalności

Wyrok dotyczy bezpośrednio położonej w środmieściu Torunia nieruchomości, która dawniej była własnością Kościoła ewangelicko-unijnego. Po 1945 r. Kościół ten nie wznowił działalności w Polsce. Nieruchomość uznano za opuszczoną. Przejął ją na własność skarb państwa, z powołaniem się na ustawę z 1947 r., zmieniającą dekret prezydenta RP z 25 listopada 1936 r. o stosunku państwa do Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Na jego mocy pozostawały własnością tego Kościoła nieruchomości znajdujące się wówczas w jego władaniu....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3042

Spis treści
Zamów abonament