Złapani w sieć
Złapani w sieć
RYS. PAWEŁ GAłKA
BEATA KALINOWSKA
O tym, czy za ciepło płacimy więcej czy mniej, tak naprawdę decyduje administracja budynku, gdyż to ona ustala stawki. Ich wysokość w dużej mierze zależy od tego, w jakim budynku mieszkamy.
- Im dom jest starszy i w gorszym stanie technicznym, tym cena ciepła będzie wyższa. Mieszkańcy twierdzą, że to niesprawiedliwe, ale w tym przypadku trudno o dobre i sprawiedliwe rozwiązania - argumentują administratorzy domów.
Najlepiej o braku sprawiedliwości przy liczeniu opłat za ciepło świadczy spór o zasadność montowania podzielników ciepła, w które wyposażono już około 2 mln polskich domów. Miały być panaceum na sprawiedliwe rachunki za zużyte ciepło. Tymczasem ich wskazania wywołały liczne kontrowersje.
Podzielniki i liczniki
Wiele warszawskich spółdzielni zamontowało w mieszkaniach swoich członków podzielniki ciepła. Inne wciąż rozliczają się ryczałtowo. Co ciekawe, w tym drugim przypadku opłaty bywają niższe. Niektórzy specjaliści twierdzą, że przy wadach podzielników (błędy sięgają nawet kilkuset proc.!) rozliczenia ryczałtowe są bardziej sprawiedliwe. Zwłaszcza jeśli budynek jest nieocieplony.
- Podzielniki oznaczają duże...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta