Opinie - Komentarze
Opinie - Komentarze
Hiszpania źle użyła pomocy z Brukseli
Polsce i Hiszpanii związanych politycznym sojuszem w krytykowaniu projektu konstytucji europejskiej VGE grozi teraz konflikt o europejską mannę funduszy strukturalnych stanowiących 30 proc. budżetu europejskiego. W czasie, gdy Bruksela zastanawia się nad nowym rozdzieleniem na lata 2007 - 2013 funduszy regionalnych w rozszerzonej Europie, Madryt i Warszawa bronią swych pozycji. Hiszpania, jeden z największych beneficjentów funduszy strukturalnych od czasu wejścia do Unii w 1987 r., obawia się, że rozszerzenie działa na jej niekorzyść. Polska, największy z nowo wchodzących do Unii od maja 2004, chciałaby bardzo być nową Hiszpanią, właśnie jeśli chodzi o fundusze strukturalne. (...)
Komu dać? O ile Irlandia i północne Włochy odniosły korzyści z europejskiego grosza, to zdaniem CEPII sprawa ma się inaczej z południowymi Włochami, Hiszpanią czy Portugalią. Czy dobór infrastruktury finansowanej z funduszy strukturalnych był zawsze rozsądny?. "Superszybki pociąg TGV Sewilla - Madryt jest wykorzystany zaledwie w połowie swych możliwości. A ponadto, czy w Hiszpanii nie ma za dużo autostrad?" - zastanawia się ekonomista Paolo Zanghieri z Ośrodka Badań Perspektywicznych i Informacji Międzynarodowych CEPII.
CEPII opiera swą krytykę na wyliczeniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta