Vademecum Rzeczpospolitej: Akcyza w unijnych dyrektywach i polskich przepisach. Najwyższa pora przygotować się do zmian; Polska akcyza w europejskim wydaniu
Najwyższa pora przygotować się do zmian Spis treści
Tomasz Michalik, partner w Zespole VAT Ernst & Young
FOT. JAKUB OSTAŁOWSKI
Wejście Polski do Unii Europejskiej spowoduje liczne zmiany w naszym prawie podatkowym. Nie ulega wątpliwości, iż największe, w pewnej mierze wręcz rewolucyjne zmiany obejmą VAT. Nie mniej istotna, aczkolwiek z oczywistych powodów interesująca mniejszą grupę podatników, będzie zasadnicza nowelizacja przepisów dotyczących akcyzy.
Akcyza będąca, podobnie jak VAT, podatkiem obrotowym i pośrednim obciążającym konsumpcję różni się jednak zasadniczo od powszechniejszego podatku od towarów i usług. Przede wszystkim akcyza jest podatkiem jednofazowym, czyli obciążającym tylko jedną fazę obrotu - zazwyczaj podatnikiem jest producent lub importer. Sprzedawca czy posiadacz towaru akcyzowego są podatnikami akcyzy tylko w wypadkach szczególnych - wtedy gdy podatek nie został zapłacony przez "podstawowego podatnika".
Wyjątkiem od tej absolutnie fundamentalnej zasady są samochody osobowe, albowiem akcyzą opodatkowana jest każda sprzedaż samochodu przed jego pierwszą rejestracją. W wypadku samochodów osobowych akcyza, na niektórych etapach obrotu, ma zatem charakter, de facto, podatku wszechfazowego, a więc zbliżonego do VAT, który obciąża...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta