Warto pytać
Warto pytać
MAREK SAFJAN
Pytania prawne kierowane do Trybunału Konstytucyjnego przez sądy to instytucja coraz mocniej osadzona w naszej rzeczywistości prawnej. To realny, a nie pozorny instrument uwzględniania płaszczyzny konstytucyjnej w konkretnym procesie sądowym.
Atrakcyjność pytania prawnego jako sposobu na pominięcie niezgodnego z konstytucją przepisu na możliwie wczesnym etapie toczącego się sporu przyćmiewa nieco instytucja skargi konstytucyjnej, traktowanej jako najbardziej efektywny instrument kontroli konstytucyjności prawa w ramach tzw. kontroli konkretnej, a więc związanej z konkretnym sporem prawnym. Tymczasem zastosowanie pytania prawnego ma wiele zalet. Przede wszystkim skraca drogę do uzyskania rozstrzygnięcia zgodnego z konstytucją, bo już przed wyczerpaniem dostępnych środków kontroli instancyjnej pozwala urzeczywistnić gwarancje konstytucyjne dla praw i wolności jednostki. Skarga konstytucyjna ma procedurę długą i skomplikowaną. Nawet uzyskanie korzystnego dla skarżącego rozstrzygnięcia przed TK nie kończy jeszcze zmagań z wymiarem sprawiedliwości, skoro sukcesem będzie dopiero rozstrzygnięcie wydane w wyniku wznowienia postępowania, które ma zmienić ostateczne orzeczenie lub decyzję wydane na podstawie przepisów niezgodnych z konstytucją. Dlatego zawsze lepsze jest rozwiązanie z elementem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta