Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Radio gra, i co z tego wynika

20 października 2003 | Prawo | MB

Polemiki

Radio gra, i co z tego wynika

MICHAŁ BŁESZYŃSKI

Na pytanie, czy organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi mogą żądać zawarcia umowy licencyjnej na publiczne odtwarzanie utworów radiowych w placówkach handlowych, Marek Bienias ("Rz" z 28 sierpnia) odpowiada: nie. Nie można się z tym zgodzić.

Swoją interpretację autor wywodzi z art. 24 prawa autorskiego (dalej: ustawa), jednak błędnie odczytuje jego treść i pomija znaczenie związku z art. 17.

Zgodnie z mającym charakter generalny art. 17 twórcy przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszelkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu. Wyjątki mogą przewidywać tylko przepisy szczególne zawarte w ustawie. Tych natomiast jako lex specialis nie można wykładać rozszerzająco. Do przepisów o tym charakterze należy właśnie art. 24, w związku z tym i do niego należy stosować owe reguły wykładni i być przy tym wyjątkowo ostrożnym. Ustawa bowiem zawiera także art. 35, według którego dozwolony użytek nie może naruszać normalnego korzystania z utworu lub godzić w słuszne interesy twórcy.

Wbrew stanowisku autora art. 24 ust. 1...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3056

Spis treści
Zamów abonament