Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Feminokracja?

25 października 2003 | Plus Minus | PS

CZY KOBIETY SĄ DYSKRYMINOWANE

Feminokracja?

Dzisiajâ gdy teoretycy nauk społecznych "wyzwolili" już w teorii wszelkie mniejszościâ niezwykłą karierę robi ideologia wyzwolenia "ostatniej i największej uciskanej społeczności", mianowicie kobiet.

Oświecenie nie byłoby możliwe bez salonów Paryża i ich gospodyń, romantyzm bez renesansu średniowiecznej tradycji uwielbienia wybranki przez poetę. Ale XIX wiek przyniósł także pierwsze emancypantki. Charlotte B?hler w książce "Bieg życia ludzkiego" (1933) zamieściła kilkanaście portretów tych "rewolucjonistek mimo woli". Opisała w nich toâ co pół wieku później zostało wyczerpująco udokumentowane przez Elizabeth Badinter w "Historii miłości macierzyńskiej": uczucie obcości w stosunku do własnych dzieci.

Trzeba jednak powiedziećâ że nie wszystkie kobiety czuły się wykorzystywane. Karen Blixenâ która swoje życie traktowała jak glinę do ulepieniaâ w eseju "Nowoczesne małżeństwa i inne rozważania" podzieliła kobiety na "matki" i "kurtyzany": "Taki układ wydaje się chyba najbardziej uporządkowanyâ nawet dla samych kobietâ gdyż przeważnie miały możliwość wyboruâ zależnie od skłonnościâ pomiędzy rolą korzystającej z uciech albo niańki. I trzeba zauważyćâ że gdyby...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3061

Spis treści
Zamów abonament