Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Puls epoki

25 października 2003 | Plus Minus | JD

JELEŃSKI DO CZAPSKIEGO

Puls epoki

"Listy z Korsyki" to zbiór trzydziestu kilku listów, jakie w latach 1950 - 1983 Konstanty Aleksander Jeleński (1922 - 1987) wysłał do Józefa Czapskiego (1896 - 1993). Ta osiemdziesięciostronicowa książka jest nie tylko świadectwem przyjaźni wybitnego eseisty z wybitnym malarzem, ale również temperatury intelektualnej panującej w środowisku polskiej emigracji, skupionej wokół Instytutu Literackiego w Paryżu.

Ich znajomość rychło przerodziła się w zażyłość. O ile pierwszy list do Czapskiego z Neapolu z 1950 roku Jeleński zaczął od nagłówka "Drogi Panie" i podpisał pełnym imieniem i nazwiskiem, o tyle w drugim, wysłanym z Londynu w roku 1952, tytułuje adresata "Drogim Józiem" i podpisuje się imieniem "Kot", jak nazywali go najbliżsi. Jeleński pisywał do Czapskiego również z Rzymu, Paryża, Hamburga, ale najczęściej z miejscowości Nonza na Korsyce, gdzie wraz z towarzyszką życia, włoską malarką Leonor Fini, spędzał wakacje. Stąd właśnie tytuł zbioru, opracowanego przez Wojciecha Karpińskiego, skądinąd cenionego eseistę, autora m.in. "Książek zbójeckich", których bohaterami - obok Gombrowicza, Miłosza, Stempowskiego, Wata i Herlinga-Grudzińskiego - byli właśnie Czapski oraz Jeleński. O klasie indywidualności Jeleńskiego doskonale świadczy właśnie już pierwszy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3061

Spis treści
Zamów abonament