Mała stabilizacja
Mała stabilizacja
Sytuacja na rynku papierów wartościowych w ciągu minionego tygodnia wyraźnie się ustabilizowała. Co prawda, w poniedziałek mieliśmy do czynienia z dosyć gwałtownym spadkiem większości kursów, ale była to naturalna reakcja na powszechną zwyżkę w piątek, 24 lutego br. Aprecjacja większości kursów w poprzedni piątek spowodowana była informacją o zniesieniu podatku giełdowego. Jej jedynym, bardziej długofalowym skutkiem było zwiększenie się liczby zleceń, a więc powrotu na parkiet części, pozostających do tej pory z boku, inwestorów.
O 1 marca br. mamy do czynienia z powolnym, aczkolwiek systematycznym wzrostem liczby zleceń, wolumenu i wartości obrotów. Środa pod tym względem była prawdopodobnie dniem przełomowym -- właściciela zmieniło około 874 tys. akcji, zaś obroty spadły poniżej 15 mln zł. Niższe były tylko na rynku podstawowym 6 lutego br. , ale wtedy pojawiło się sześć ofert kupna.
Obecna sytuacja powinna raczej nastrajać optymistycznie, chciażby ze względu na niezwykłą równowagę, jaką osiągnął rynek podczas wczorajszej sesji.
W sytuacji, kiedy dwie pierwsze sesje przyniosły wyraźny spadek cen większości notowanych walorów, w trakcie pozostałych kursy mozolnie pięły się, trudno mówić o realnych zarobkach inwestorów w tym tygodniu. Jeśli porównamy kursy z poniedziałku i piątku, okaże się,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta