Ani zaakceptować, ani odrzucić
Heretycy idei
Ani zaakceptować, ani odrzucić
Zmarł 19 września 1994 roku w wieku 92 lat. Odrzucił Darwina i Freuda, pozytywizm i determinizm, indukcję oraz metodę eksperymentalną Claude'aBernarda. A mimo tego, ten heretyk i prowokator współczesnej nauki dożywał swoich dni otoczony powszechną estymą, w każdym razie na Zachodzie: KARL POPPER. Na Wschodzie ignorowano go z zasadniczego powodu: występował przeciwko zasadzie historyzmu, zwłaszcza przeciwko historyzmowi marksistowskiemu. Przeczył możliwości wykrywania prawidłowości rozwoju i kształtowania się struktury społeczeństw.
Niestrawna pigułka
Co najmniej jedna z jego idei stała się powszechnie znana, nawet po wschodniej stronie żelaznej kurtyny. Mianowicie twierdził on, iż żadna teoria nie jest naukowa, o ile nie da się jej podważyć. Zgodnie z tym twierdzeniem, ogólna teoria względności Einsteina jest nienaukowa, ponieważ nie można jej zanegować; zaś niemożność zanegowania wynika z faktu, iż nie została udowodniona.
Taka pigułka okazała się niestrawna dla świata naukowego zarówno wschodniego, jak i zachodniego.
Z tego samego powodu Popper wykluczał z kręgu nauki również marksizm i psychoanalizę -- jako dziedziny, których twierdzenia są nie do udowodnienia, a więc i nie do zaprzeczenia; ergo -- nienaukowe. Marksizm nienaukowy? To także było nie do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta