Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

"W obronie krzyża"

04 marca 1995 | Plus Minus | BG

Pierwszy film o tragicznych wydarzeniach w Nowej Hucie

"W obronie krzyża"

27 kwietnia 1960 r. jednostki Milicji Obywatelskiej rozgromiły walczących w obronie krzyża mieszkańców Nowej Huty, socjalistycznej dzielnicy Krakowa. Aresztowano wówczas ok. 800 osób. Byli też zabici. Na kanwie tych wydarzeń reżyser Jerzy Ridan wraz z Adamem Macedońskim, legendą krakowskiej opozycji, napisali scenariusz do dokumentalnego filmu telewizyjnego "W obronie krzyża". Zdjęcia już się zaczęły. Realizatorzy szukają świadków wydarzeń.

Nowa Huta, miasto ateistyczne

Zgodnie z polityką ówczesnych władz, Nowa Huta miała być miastem ateistycznym, zamieszkiwanym przez element napływowy, klasę robotniczą, zatrudnioną w tutejszym kombinacie metalurgicznym im. Lenina. Jedyną parafią katolicką było w tym czasie opactwo ojców cystersów w Mogile. Ludzie rozpoczęli starania o zgodę na postawienie nowego kościoła, spełniającego potrzeby rozrastającej się dzielnicy. Zarejestrowano parafię w Bieńczycach, która pod względem liczebności była jedną z największych na świecie. 22 kwietnia 1957 r. poświęcono plac (w pobliżu Teatru Ludowego, niegdyś osiedla C-1) pod budowę świątyni i na znak konsekracji miejsca postawiono krzyż. Trzy lata później władze zdecydowały, że kościół tam jednak nie powstanie. Nie wyznaczyły też innej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 420

Spis treści
Zamów abonament