Polska i NATO: nie mamy alternatywy
Polska i NATO: nie mamy alternatywy
Rozmowa z Henrykiem Goryszewskim, szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego przy Kancelarii Prezydenta RP
Czy polskie elity polityczne zajmują, pańskim zdaniem, jednolite stanowisko w kwestii przystąpienia Polski do NATO?
Przede wszystkim jednoznaczną postawę w tej sprawie zajmuje znaczna część społeczeństwa. Z niedawno ogłoszonych badań wynika, że ponad 80 proc. Polaków opowiada się za przystąpieniem do NATO. Każda siła polityczna musi się liczyć z takim wyborem elektoratu. Wśród elit politycznych najgłośniejsze sprzeciwy -- co zaskakujące -- spotyka się nie tylko w środowiskach postkomunistycznych, ale także ze strony niektórych ugrupowań prawicowych. Nawet w moim stronnictwie -- Zjednoczeniu Chrześcijańsko-Narodowym -- można znaleźć osoby odnoszące się z głęboką rezerwą wobec projektu przystąpienia Polski do NATO. Są to jednak politycy, którzy nie mają większego wpływu, a ich udział w kształtowaniu opinii publicznej jest niewielki.
ZChN jako całość oraz inne główne polskie siły polityczne wypowiadały się w tej sprawie wielokrotnie. Nawet ustępujący rząd zadeklarował w exposé premiera Pawlaka, a także 19 stycznia podczas sejmowej debaty na temat obronności, że Polska niezmiennie dąży do przystąpienia do NATO i na tym opiera swoją politykę obronną.
Ale niektórzy politycy SLD...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta