Potroić przy tej płycie straże. ..
W rocznicę śmierci Józefa Stalina
Potroić przy tej płycie straże. ..
Bystry obserwator i znawca komunizmu Jerzy Giedroyc napisał niegdyś zdanie zdumiewające: "Śmierć Stalina nie zrobiła na mnie wielkiego wrażenia" ("Autobiografia na cztery ręce", Warszawa, 1994) . Ale śmierć ta z pewnością zrobiła wrażenie na więźniach łagrów, których radość opisali Aleksander Sołżenicyn w "Archipelagu Gułag" i Warłam Szałamow we wstrząsających "Opowiadaniach Kołymskich". Jest w moim przekonaniu data 5 marca 1953 jedną z najważniejszych w najnowszej historii świata, bo oznacza faktyczny początek końca systemu komunistycznego, który -- w przeciwieństwie do pokonanego zbrojnie nazizmu -- nie został jeszcze całkiem przezwyciężony.
Twórcą ostatecznej wersji komunizmu był Stalin -- potrafił zdobyć władzę najpierw w Rosji, odeprzeć wszystkie zagrożenia, wygrać wojnę i ukształtować imperium sowieckie, przez wiele lat współdecydujące o losach świata. Dokonał tego -- jak zauważył Ronald Hingley -- człowiek "nieokrzesany i prozaiczny, ale przebiegły i zdeterminowany". Sam Lenin powiedział o nim: "Nie potrzebujemy tam inteligentnego człowieka: Stalin wystarczy" ("Stalin i stalinizm. Rozmowy George'aUrbana", "Myśl", 1985) . A jednak ten gruboskórny, nieudouczony prostak potrafił w Teheranie i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta