Dziewięć przykazań walki z nędzą
Jedna czwarta ludzkości żyje na granicy lub poniżej minimum socjalnego. Przepaść między biedą a dobrobytem przebiega nie tylko pomiędzy poszczegónymi krajami, ale dzieli także społeczeństwa. Delegaci z całego świata będą dyskutować o tym od poniedziałku w Kopenhadze.
Dziewięć przykazań walki z nędzą
Nathan Gurfinkel z Kopenhagi
Strach przed konsekwencjami podziałów, rysujących się zarówno pomiędzy państwami, jak iwposzczególnych społeczeństwach, zgromadził możnych tego świata w Kopenhadze. Rozpoczynający się w poniedziałek szczyt ONZ będzie pierwszą wspólną debatą nad rozwojem socjalnym w świecie.
Największym źródłem niepokoju nie są dziś konflikty między narodami, lecz między ludźmi -- stwierdza jeden z architektów obecnego szczytu socjalnego Juan Somavia, stały przedstawiciel Chile przy ONZ. W ciągu ostatniego dziesięciolecia nastąpił niebywały boom inwestycyjny w krajach Trzeciego Świata, zwłaszcza w Azji i Ameryce Łacińskiej. Jego rezultatem jest ogólny wzrost zamożności. W roku 1960 jedynie 25 proc. ludności świata żyło w warunkach materialnej pomyślności. W roku 1993 odsetek ten wzrósł do 60 proc. Jednocześnie pogłębiła się przepaść pomiędzy bogatymi a biednymi. W świecie jest dziś 800 milionów bezrobotnych, co sprawia, że kryzys przybrał większe rozmiary niż wielka depresja z początku lat...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta