Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obrona praw autorskich

04 marca 1995 | Plus Minus | IC

Zwierciadło elit

Obrona praw autorskich

Z profesofem Jerzym Minkiem, socjologiem rozmawia Iza Chruślińska

Odnosi się dziś wrażenie, że Polacy, którzy w 1989 roku byli zwycięzcami systemu komunistycznego, dziś "przegrywają", a Czesi, którzy poddawali się komunizmowi, dziś "wygrywają". Czy moglibyśmy spojrzeć na ten paradoks pod kątem procesów, które zaszły w ciągu ostatnich lat w łonie elit politycznych?

Oba kraje, Polska i Czechy, wyłoniły z różnych powodów, dwa przeciwstawne modele elit. Różnica między Polską a Czechami, która wpływa na powstanie tego paradoksu, wynika ze specyfiki okresu sprzed 1989 roku. W powszechnym przekonaniu Polacy walczyli w sposób otwarty o wolność, demokrację i wolny rynek, podczas gdy w Czechosłowacji miał miejsce proces większego podporządkowania społeczeństwa władzy komunistycznej. Tylko symboliczna część społeczeństwa czeskiego walczyła o zmiany w systemie komunistycznym; było to zaledwie kilkaset osób.

A więc, to Polacy mieli "prawa autorskie" do 1989 roku, a Czesi byli raczej obiektem zaszłych wówczas przemian, poza grupą skupioną wokół Karty 77 czy grupą reformatorów komunistycznych.

Polacy po 1989 roku, bez względu na to, po której stronie "okrągłego stołu" znajdowali...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 420

Spis treści
Zamów abonament