Przestroga dla władzy, która wywłaszcza
Kamienie milowe
Przestroga dla władzy, która wywłaszcza
Marek Antoni Nowicki
Przedłużanie terminu zakazu budowy pozbawia właścicieli nieruchomości faktycznego i korzystnego dla nich rozporządzania nimi. Jest naruszeniem prawa do spokojnego korzystania z mienia.
Właściciele majątku Sporrong posiadali grunty wraz z budynkiem w Nedre Norrmalm, w centrum Sztokholmu. W lipcu 1956 r. rząd udzielił radzie miejskiej zezwolenia na tzw. wywłaszczenie strefowe, obejmujące 164 nieruchomości, w tym również należące do majątku Sporrong. Na podstawie ustawy o wywłaszczeniach z 1917 r. rząd wyznaczył termin 5 lat, w którym rada miejska musiała wezwać właścicieli nieruchomości do stawienia się przed sądem w celu ustalenia wysokości odszkodowania. Gdyby tego nie uczyniła, zezwolenie straciłoby ważność. Termin ten przedłużono w latach 1961, 1964 i w 1969 r. , ostatnim razem na 10 lat. W maju 1979 r. zezwolenie uchylono na wniosek rady miejskiej, która w owym czasie przyjęła politykę ograniczania liczby samochodów w mieście i zachowania większości istniejących budynków. Od 1954 do 1979 r. nieruchomości, o których mowa, były objęte całkowitym zakazem budowy.
Nieruchomość pani Lonnroth, również położona w centrum Sztokholmu, była objęta zezwoleniem na wywłaszczenie od 1971 do 1979 r. , a zakazem budowy w latach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta