Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pozorna łatwość debiutu

04 marca 1995 | Plus Minus | EN

Pozorna łatwość debiutu

Sytuację wydawniczą polskiej prozy określa się jako złą. Z poezją, podobno, rzecz ma się inaczej. Czy rzeczywiście lepiej być poetą?

-- Po uwolnieniu cen w roku 1989 powstały nowe, małe drukarnie, taniej wydające niskonakładowe książki -- mówi Tadeusz Lewandowski, redaktor naczelny miesięcznika "Wydawca". -- Tomiki wierszy, niskonakładowe, często cieniutkie książeczki, wydać jest o wiele łatwiej. Z tej możliwości korzystają najczęściej młodzi autorzy.

-- Znam przypadki, że młodzież łączy się w grupy, powiedzmy po 4 osoby, i drukuje tomik. 10 lat temu nie tylko musieliby przebrnąć przez cenzurę, ale także uzyskać 150 zezwoleń -- stwierdza Magdalena Boryczko-Górska prowadząca pracownię literacką w Stołecznym Centrum Animacji Kulturalnej.

Podobnych i mniejszych placówek jest w Polsce więcej. Rozsiane po kraju, kierowane są częściej przez bardziej animatorów kultury niż wydawców.

-- Wbrew pozorom łatwiej jest dziś wydać tom poezji debiutantowi niż dojrzałemu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 420

Spis treści
Zamów abonament