Co krok to wulkan
- Informacje praktyczne
Askja zaskakuje gigantycznymi rozmiarami. Na dnie jest głębokie granatowe jezioro.
FOT. DARIUSZ ROSTKOWSKI
Nigdzie na świecie nie ma takiego skupiska wulkanów jak na Islandii. Geolodzy doliczyli się ich ponad dwustu, z czego 30 jest aktywnych.
Nagromadzenie wulkanów świadczy o geologicznej "młodości" wyspy, której powierzchnia wciąż się kształtuje. Mieszkańcy przyzwyczaili się do tej sytuacji i są z niej zadowoleni. Nie dość, że aktywne wulkany i gejzery przyciągają turystów, to jeszcze dodają ich ojczyźnie powierzchni. Całkiem niedawno: w latach 1963 - 67, u wybrzeży Islandii pojawiła się nowa wysepka wielkości kilku boisk piłkarskich. W najbliższych latach prawdopodobnie pojawią się kolejne.
Jednym z najsłynniejszych wulkanów na Islandii jest Snaefellsjikull, położony na zachodzie wyspy w otoczeniu malowniczych skalistych fiordów. Wznosi się na wysokość 1446 m n.p.m. Aby obejrzeć jego krater widoczny z przechodzącej poniżej drogi - trzeba mieć wiele szczęścia. Zwykle przykryty lodową czapą szczyt tonie w chmurach.
Krater Snaefellsjikull można zobaczyć z bliska - podejście od szutrowej drogi nie jest zbyt trudne. Trzeba jednak mieć na uwadze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta