Rzeczpospolita Czytelników
Zwolnienia grupowe po 1 stycznia 2004 roku
- POPRZEDNIE ODCINKI - www.rzeczpospolita.pl/prawo/porady.html
Niebawem, bo 1 stycznia 2004 r., wejdzie w życie ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. nr 90, poz. 844; dalej: nowa ustawa). Zastąpi ona obecną ustawę o tzw. zwolnieniach grupowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. nr 112, poz. 980 ze zm.; dalej: obecna ustawa). Wczoraj wątpliwości na temat, czym różnią się teraźniejsze i przyszłe przepisy, wyjaśniała ANNA TOMCZYK, zastępca dyrektora Departamentu Prawnego w Głównym Inspektoracie Pracy. Oto relacja.
Jestem 56-letnim mężczyzną. Brakuje mi pięciu miesięcy do przepracowania 35 lat. W obecnym zakładzie, zatrudniającym ponad 100 osób, pracuję od sześciu lat. Grozi mi zwolnienie z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Trzymiesięczne wypowiedzenie dostanę zapewne w grudniu tego roku lub w styczniu 2004 r. Jak wówczas będzie wyglądała moja sytuacja w świetle nowej ustawy? Czy będę mógł skorzystać z odprawy i świadczenia przedemerytalnego?
Czytelnikowi przysługuje odprawa. Jeżeli wypowiedzenie dostanie w tym roku, będzie to odprawa z tytułu zwolnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy, a jeżeli otrzyma je w przyszłym roku - z tytułu zwolnienia z
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta