Uwłaszczenie umorzone
Uwłaszczenie umorzone
KRZYSZTOF JUDEK, PRZEMYSŁAW MIJAL
Zamiast umarzać postępowanie w sprawie niezgodności z konstytucją tzw. przepisów uwłaszczeniowych z powodu utraty ich mocy, Trybunał Konstytucyjny powinien rozpatrzyć merytorycznie wnioski gmin.
Trybunał umorzył 21 października postępowanie w sprawie wniosków rad miejskich w Lęborku, Gryfinie i Człuchowie o stwierdzenie niezgodności z konstytucją art. 1 ust. 1 i 2 ustawy o nabywaniu przez użytkowników wieczystych prawa własności nieruchomości z 2001 r., ponieważ przestała ona obowiązywać.
Wnioskodawcy zarzucali, iż przewidziane w zaskarżonych przepisach nabycie prawa własności nieruchomości przez osoby fizyczne, będące użytkownikami lub współużytkownikami wieczystymi (a także ich następców prawnych), dotyczy w dużej mierze gruntów gminnych i oznacza w rzeczywistości ich wywłaszczenie bez słusznego odszkodowania. Wskazywali, że naruszenie ustawy zasadniczej polega na trwałym pozbawieniu gmin istotnej części majątku, z którego dochody stanowią jedno z ustawowych źródeł finansowania ich zadań własnych. Uszczerbek w dochodach gmin nastąpił, natomiast nie towarzyszyło temu ograniczenie nałożonych na nie zadań.
Ustawę zmieniono...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta