Gen otyłości
Gen otyłości
Niewielka mutacja w genie o nazwie GAD2 podwyższa ryzyko poważnej otyłości. Anomalia ta powoduje zwiększenie łaknienia i zarazem zaburza wytwarzanie hormonu insuliny podczas spożywania posiłku. Odkrycie tego defektu stwarza nowe perspektywy terapeutyczne w leczeniu chorobliwej tuszy.
Odkrycia dokonał zespół genetyków francuskich i brytyjskich kierowany przez prof. Philippe Froguela z Instytutu Pasteura w Lille. Badania przeprowadzono na grupie Francuzów: 575 osobach otyłych i 646 nieotyłych. Wyniki zostały opublikowane na łamach nowego czasopisma naukowego "Public Library of Science Biology", którym kieruje laureat Nagrody Nobla - Harold Varmus; wszystkie materiały redakcyjne są powszechnie dostępne pod adresem internetowym ( www.plosbiology.org ).
O skłonnościach mężczyzn do tycia - szczególnie odkładania tłuszczu na brzuchu - może również decydować pojedynczy gen. Zespół pracujący pod kierunkiem Pasquale Strazzulo z Uniwersytetu w Neapolu przebadał ok. tysiąca mężczyzn w wieku od 25 do 75 lat. Brano...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta