Wysoka cena braku zdecydowania
- Komentarz: Prawda mniej kosztuje
Słaby projekt budżetu, zbyt późna i nieumiejętna prezentacja oraz niepewność co do realizacji programu cięcia wydatków budżetowych, a także nieodpowiedzialne wypowiedzi polityków zwiększyły nerwowość na rynku finansowym. Wywołany w ten sposób wzrost stóp procentowych podwyższy koszty obsługi długu publicznego w przyszłym roku nawet o ponad 2 mld zł.
Wiadomo, że duża nerwowość na rynku podsycana nieodpowiedzialnymi wypowiedziami polityków i obawami przed przyszłą polityką rządu zachęca inwestorów do pozbywania się papierów skarbowych. W związku z tym od czerwca rentowność obligacji 5-letnich wzrosła o około 2 punkty procentowe, a w samym tylko październiku zwiększyła się wyraźnie o ponad 1 punkt.
Zdaniem analityków negatywne nastroje mogłyby mieć mniejsze natężenie, gdyby rząd inaczej podszedł do problemu rosnącego deficytu budżetowego. Wtedy wzrost rynkowych stóp procentowych byłby prawdopodobnie mniejszy, a ministerstwo finansów nie musiałoby sprzedawać papierów skarbowych tak tanio jak obecnie. Dodatkowo wyższe stopy procentowe szkodzą budżetowi, gdyż musi więcej wydawać na obsługę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta