Obciążenia mniejsze o połowę
Obciążenia mniejsze o połowę
KRZYSZTOF DZIERŻAWSKI, ROBERT GWIAZDOWSKI, ANDRZEJ SADOWSKI
Najważniejszą przyczyną społecznej katastrofy, jaką jest bezrobocie, stanowią koszty pracy. Uważamy, że absolutnie niezbędne jest ich obniżenie, a to wymaga zmniejszenia pozapłacowej ich części . Naszym zamiarem jest obniżenie efektywnego opodatkowania pracy co najmniej o połowę.
Oznacza to jednak ubytek kilkunastu procent dochodów systemu finansów publicznych. W celu utrzymania jego względnej równowagi ta luka musi być skompensowana dochodami z innych podatków.
Sam zamiar znaczącego obniżenia opodatkowania pracy wymusza zatem konieczność fundamentalnej przebudowy strony dochodowej systemu finansów publicznych. Propozycję takiej przebudowy przedstawiamy poniżej.
Jedna danina od pracy
W miejsce dotychczasowych obciążeń - PIT od dochodów z pracy i składek na fundusze celowe - wprowadzamy jeden zintegrowany podatek nakładany na wynagrodzenia. Jego stawka wyniesie 25 procent płacy netto. Tak silna redukcja stawki podatkowej - nominalnie z ok. 85 do 25 punktów - będzie wymagać całkowicie nowego podejścia do kwestii źródeł finansowania świadczeń społecznych (o czym dalej). Będzie to podatek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta