Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niezależność banku centralnego obroniona

28 listopada 2003 | Ekonomia | SK JB KB
źródło: Nieznane

NBP Sejm odrzucił poprawkę komisji finansów

Niezależność banku centralnego obroniona

  • Pokusa złego pieniądza - komentarz

FOT. ANDRZEJ WIKTOR

Rezerwy walutowe Banku Centralnego

Sejm odrzucił propozycję umożliwiającą rządowi rozwiązanie części rezerwy rewaluacyjnej NBP. Leszek Balcerowicz twierdził, że zmiana ustawy o NBP akceptująca propozycję Komisji Finansów Publicznych byłaby niezgodna z konstytucją i naruszałaby niezależność banku centralnego. Był to kolejny atak polityków na Narodowy Bank Polski niepopierany przez rząd i, na szczęście, znowu nieskuteczny.

W środę Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zaakceptowała zgłoszoną przez Zbigniewa Kuźmiuka z PSL poprawkę, która zakładała, że na wniosek ministra finansów rząd mógłby rozwiązać część rezerwy rewaluacyjnej banku centralnego, która przekraczałaby 5 proc. rezerw walutowych po przeliczeniu w złotych. Przeciwko takiej zmianie w ustawie o NBP głosowało 264 posłów (głównie SLD, PiS oraz PO), poparło ją 130. Zmiana ustawy o NBP wynika z konieczności dostosowania jej do wymogów Unii Europejskiej.

Wartość rezerwy rewaluacyjnej wynosi obecnie około 32 mld zł. Jest ona tylko "papierowym" zapisem różnicy pomiędzy ceną zakupu walut przez Narodowy Bank Polski a ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3088

Spis treści
Zamów abonament