Krajobrazy historii
Krajobrazy historii
WŁODZIMIERZ PAŹNIEWSKI
Zdarzenia historyczne w każdej sytuacji potrzebują czasu i przestrzeni, bo czas określa ich przebieg i trwanie, przy czym szczególnie istotne zdają się momenty początku i końca (np. klęski lub zwycięstwa). Równie ważne jest miejsce, w jakim rozgrywa się historia, która sprawia, że każda wojna, rewolucja, zbrodnia polityczna lub tylko zamieszki uliczne mają swoje dokładne adresy, tzn. tło i scenografię. Reżyserem pozostaje przypadek lub zbieg okoliczności.
Profesor, który uważał dzieje za niekończące się odsłony greckiego dramatu, żywił podziw dla Herodota, lecz od czasów młodości studiował "Wojnę peloponeską" Tukidydesa, by zgłębić przyczynę powstawania nikczemności w polityce i życiu zbiorowym. Bardzo interesowało go, co takiego sprawia, że kłamstwo skutecznie zastępuje prawdę, którą z dnia na dzień można ogłosić banitką i jedyną podejrzaną? Dlaczego w niektórych sytuacjach zło zmienia się w pewną odmianę dobra? Z jakich powodów zdradę postrzegamy jako przejaw rozsądku? Dawno temu uznał, że wysiłek, jaki proponuje, wart jest zachodu, o ile istnieje szansa poznania choćby części odpowiedzi na postawione pytania. Ale ja zapamiętałem jego błyskotliwy wykład o miejscach dziania się historii.
Klio, muza historii, ma duże możliwości, aby wybrać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta