Mądry górnik przed szkodą
Mądry górnik przed szkodą
Sejm przegłosował ustawę o reformie górnictwa
Górnictwo nadal przynosi straty. To skutek zaniechanych i ułomnych reform w całym okresie transformacji oraz opóźniania prywatyzacji w sektorach związanych z węglem kamiennym - w energetyce, hutnictwie, na kolei. Przed dalszą restrukturyzacją tego sektora nie ma jednak odwrotu, a wzorem dla niej powinny być doświadczenia brytyjskie z lat 70.
Rozwiązanie ekonomiczno-społecznych problemów górnictwa zależy od odpowiedzi na wiele prostych - wydawałoby się - pytań: Ile węgla potrzebuje gospodarka? Ile może kosztować jego tona w kopalni i u głównych odbiorców? Jak najefektywniej zapewnić gospodarce potrzebną ilość węgla (wydobycie krajowe, import)? Jakie są warunki brzegowe efektywnego wydobycia przy wolnej konkurencji w kraju (cena, wydajność, marża zysku itp.)? Jak duża jest "zdrowa" część górnictwa? Ile potrzeba inwestycji, aby najlepsze kopalnie mogły tym warunkom sprostać?
Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że w polskich realiach trudno o rzetelne odpowiedzi na te pytania. Państwo jako właściciel nie jest w stanie uzyskać i skutecznie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta