Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rosyjski doktor Faust

29 listopada 2003 | Plus Minus | JM
źródło: Nieznane

NAUKA I KOMUNIZM

Rosyjski doktor Faust

JACEK MOSKWA

Wybitny fizjolog Pawłow prosi o pozwolenie na wyjazd za granicę. Wypuścić za granicę Pawłowa chyba nie jest rozsądnie, ponieważ wcześniej wypowiadał się on w tym duchu, że będąc uczciwym człowiekiem, nie mógłby nie wypowiadać się przeciwko sowieckiej władzy i komunizmowi w Rosji - gdyby doszło do takich rozmów. Wobec tego byłoby wskazane dać mu w drodze wyjątku przydział prowiantu ponad normę" - pisał Włodzimierz Iljicz Lenin 25 lipca 1920 roku.

Przytacza tę dyrektywę wodza rewolucji genialny autor "Moskwy - Pietuszek" Wienedikt Jerofiejew - wśród innych podobnych kwiatków - w antologii "Moja maleńka leniniana". Z początkiem następnego roku sprawą zaopatrzenia w żywność jednego z ojców współczesnej fizjologii zajęła się Rada Komisarzy Ludowych. Przydział ustalono na 70 funtów mąki pszennej, 25 funtów mięsa, 12 funtów świeżej ryby, 3 funty czarnego kawioru, 10 funtów bobu, grochu, soczewicy i fasoli, 4 funty sera, 5 funtów suszu, 750 sztuk papierosów itd. Akademik Iwan Pawłow uznał te przywileje za niemożliwe do przyjęcia z moralnego punktu widzenia, upominając się o ich rozszerzenie także na innych naukowców, co rzecz jasna nie nastąpiło.

To tylko jeden z z charakterystycznych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3089

Spis treści
Zamów abonament