Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mordęga Tatr

23 grudnia 2003 | Człowiek i Ekologia | JS
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Mordęga Tatr

TATRY. MALOWNICZE, PORUSZAJĄCE WYOBRAŹNIĘ, INSPIRUJĄCE LICZNYCH ARTYSTÓW. JEDYNE POLSKIE GÓRY O CHARAKTERZE ALPEJSKIM. CZY MOGĄ BYĆ LI TYLKO SANKTUARIUM PRZYRODY?

Pytanie to stawia się od dziesiątków lat. Jedni odpowiadają, że nie należy ułatwiać turystom dostania się na tatrzańskie szczyty. Tylko wędrówka pieszo lub na nartach oraz kontakt z dziką i niezniszczoną przyrodą ma być wartością ponad wszystko potrzebną człowiekowi. Drudzy dążą do "cywilizowania" dzikich gór, do utworzenia z nich obszaru, gdzie każdy może niemal wszędzie wjechać wysokogórską kolejką i wyciągiem narciarskim.

Dyskopatia olimpijska

Już przed pierwszą wojną światową powstał projekt kolei zębatej na Świnicę i dalej do Szczyrbskiego Jeziora. W latach międzywojennych pojawiały się m.in. plany kolejki linowej z Doliny Kościeliskiej na Ciemniak czy utworzenia kamieniołomów w Dolinie Roztoki. Ostatecznie jednak do tych inwestycji nie doszło. Poprzestano głównie na zbudowaniu kolejki linowej na Kasprowy Wierch oraz kilku wysokogórskich schronisk i słynnej ceprostrady do Morskiego Oka. Jednak - mniej lub bardziej fantastyczne - projekty "zagospodarowania" najpiękniejszych polskich gór pojawiają się co jakiś czas: a to tunel pod Tatrami, a to kolej naziemna z Kuźnic do Rówienek Kondrackich.

-...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3109

Spis treści
Zamów abonament