Krajobraz zagrożenia
Krajobraz zagrożenia
Stan najwyższej czujności służb mundurowych, sztaby kryzysowe, odwoływanie wielkich imprez plenerowych i mniejszy ruch w centrach handlowych - to efekt informacji MSWiA o zagrożeniu atakami terrorystycznymi.
Psychologowie narzekają na lapidarność tego ostrzeżenia. Dlatego cześć społeczeństwa może nie potraktować go z należytą powagą.
- Otrzymujemy systematycznie sygnały o zagrożeniach od służb innych krajów. W ostatnim czasie, ale nie w ostatnich tygodniach, zatrzymano kilka osób z tzw. krajów wysokiego ryzyka. Mimo to nie ma najmniejszych powodów do paniki - uspokaja Alicja Hytrek, rzeczniczka ministra spraw wewnętrznych i administracji. W podobnym tonie wypowiada się rzeczniczka ABW. - Nie ma żadnych sygnałów o zagrożeniu konkretnych obiektów czy imprez - przekonuje mjr Magdalena Stańczyk. Tłumaczy, że ostrzeżenia ludności mają głównie znaczenie prewencyjne.
Mimo to na ulicach jest więcej policjantów, także operacyjnych, pracujących po cywilnemu. Została wzmocniona ochrona niektórych obiektów i instytucji. - Sprawdzamy każdą informację od obywateli. Jeżeli zachowanie jakichś ludzi wydaje nam się dziwne, jeśli widzimy jakiś podejrzany przedmiot, źle zaparkowany samochód - to informujmy o tym odpowiednie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta