Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Większość wniosków przechodzi

23 grudnia 2003 | Ekonomia | GB

Rynek kapitałowy Utajnianie komunikatów spółek publicznych

Większość wniosków przechodzi

Przepisy pozwalające utajniać niektóre komunikaty spółek publicznych mają je chronić przede wszystkim przed nieuczciwą konkurencją. Praktyka pokazuje jednak, że emitenci często nadużywają prawa do poufności. Na przykład niedawno giełdowa Hydrobudowa Śląsk chciała utajnić informację o powszechnie znanym fakcie aresztowaniu kilku członków jej zarządu.

Jak to się robi w Unii

Fragment europejskiej dyrektywy o nadużyciach rynkowych (market abuse)

Artykuł 6

1. Państwa członkowskie zapewniają, że emitenci instrumentów finansowych podają możliwie szybko do wiadomości publicznej informacje wewnętrzne bezpośrednio ich dotyczące. (...)

2. Emitent może, na swoją własną odpowiedzialność, opóźnić podanie do wiadomości publicznej informacji wewnętrznych, jak określono w ust. 1, aby nie naruszyć swych prawnie uzasadnionych interesów pod warunkiem, że takie zaniechanie prawdopodobnie nie wprowadzi w błąd oraz że emitent może zapewnić poufność takich informacji. (...)

Źródło: KPWiG

8 grudnia rano Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała kilku członków zarządu katowickiej Hydrobudowy Śląsk. Informacja miała bardzo negatywny wydźwięk dla spółki,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3109

Spis treści
Zamów abonament