Okręt z rozbitkami
Praca przy sortowaniu odpadów w Triselec
FOT. (C) ARCHIWUM WYDAWNICTWO ABRYS
WIDOK LUDZI PRZY TAŚMIE, ROZDZIELAJĄCYCH ODPADY I PODRYGUJĄCYCH W RYTM MUZYKI, MOŻE ZASKAKIWAĆ, ALE, JAK NA SORTOWNIĘ, JEST TYPOWY. TRISELEC LILLE OD INNYCH ZAKŁADÓW RÓŻNI TO, ŻE WŚRÓD ZAŁOGI SĄ WIĘŹNIOWIE Z WYSPY REUNION.
Na około 250 pracujących tu osób, niepiszący i nieczytający po francusku, w tym również obcokrajowcy, stanowią 10 - 12 proc. Połowa załogi jest zatrudniona na stałe, druga połowa to przysyłani przez domy opieki społecznej: kloszardzi, alkoholicy, niepełnosprawni, długotrwale bezrobotni, również więźniowie kończący odsiadywanie kary na mającej status zamorskiego departamentu Francji wyspie Reunion. - Jednak zabójców wśród nich nie ma, raczej osadzeni za drobne przestępstwa - uspokaja Tony Bouyer z Izby Handlowo-Przemysłowej CCI w Lille.
ODPADY OSTATECZNE Zasadniczą rolę w tworzeniu systemu gospodarki odpadami we Francji odegrała ADEME (Agencja do spraw Środowiska i Poszanowania Energii) działająca z ramienia trzech ministerstw: Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju, Przemysłu oraz Badań Naukowych. W latach 1992 - 2002, które dla tego kraju były okresem przejściowym, jej działalność polegała głównie na finansowaniu budowy nowych, spełniających wymagania UE składowisk,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta