Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie jedno, a trzy irackie państwa

23 grudnia 2003 | Publicystyka, Opinie | SA

Podział może okazać się jedynym rozwiązaniem zapewniającym stabilność i demokrację

Nie jedno, a trzy irackie państwa

SZLOMO AVINERI

W obliczu coraz poważniejszych trudności, na jakie napotykają amerykańskie starania o ustanowienie w Iraku spójnej - nie mówiąc już o demokratycznej - formy rządów, nasuwa się pytanie, przed zadaniem którego wzdraga się większość mężów stanu: a może nie da się odbudować Iraku jako jednego państwa i trzeba rozważyć inne warianty, nawet jeśli na razie wydają się nie do przyjęcia.

Podobnie jak wiele problemów związanych z odradzaniem się państw poranionych przez dyktaturę (dobrym przykładem jest wschodnia Europa), trudności Iraku są głęboko zakorzenione w historii. Składanie całej winy na amerykański brak wyczucia upraszcza i spłyca zagadnienie, choć Amerykanie istotnie popełnili błędów bez liku.

Irak stworzyła w latach dwudziestych XX w. Wielka Brytania, która okupowała ten region od czasu, gdy z końcem pierwszej wojny światowej rozpadło się ottomańskie imperium. Brytyjska polityka, określona brytyjskimi imperialnymi interesami, nie uwzględniała pragnień, interesów, ani specyfiki miejscowej ludności.

Co zrobili brytyjscy imperialni...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3109

Spis treści
Zamów abonament