Rzeczpospolita Czytelników; 10.01.2004 r.
Świadczenia przedemerytalne po 1 stycznia 2004 r.
Obowiązująca od 1 stycznia 2004 r. nowa ustawa o tzw. zwolnieniach grupowych wzbudziła obawy pięćdziesięcio- i sześćdziesięciolatków, że utracą możliwość nabycia prawa do świadczeń przedemerytalnych. Tym bardziej potęgują je zapowiadane od dawna cięcia wydatków socjalnych (w tym wskazanych świadczeń). W piątek wątpliwości co do tego wyjaśniała Katarzyna Kalata, specjalistka w Departamencie Rynku Pracy w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej. Oto relacja z dyżuru:
Niedawno skończyłam 50 lat, łącznie przepracowałam ponad 30 lat. Zostałam zwolniona z powodu redukcji stanowiska (tylko mojego) w zakładzie, w którym pracowałam od 20 lat. Zatrudnia on ponad 50 osób. Wypowiedzenie dostałam w listopadzie 2003 r., upłynie więc z końcem lutego tego roku. Jak ma brzmieć klauzula w świadectwie pracy, gwarantująca mi świadczenie przedemerytalne: "z przyczyn ekonomicznych niedotyczących pracowników" czy "z przyczyn dotyczących zakładu pracy"?
Generalnie czytelniczka spełnia warunki uzyskania świadczenia przedemerytalnego. Powinna jednak zadbać, aby pracodawca wpisał w jej świadectwie pracy odpowiednią klauzulę, dotyczącą sposobu ustania zatrudnienia. Nastąpi to z końcem lutego tego roku, co sugerowałoby, iż należy tu zastosować obowiązującą od 1...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta