Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bruksela nas wyzwoli

16 stycznia 2004 | Publicystyka, Opinie | MA
źródło: Nieznane

Nowoczesna forma państwowości albo będzie formą zjednoczenia narodów, albo jej nie będzie wcale

Bruksela nas wyzwoli

Uderzającym zjawiskiem polskiej debaty jest łatwość, z jaką niektórzy potrafią wcisnąć cały spór dotyczący szczytu w Brukseli oraz niektórych zapisów projektu traktatu konstytucyjnego w prosty podział na patriotów i Europejczyków. Najwyraźniej część polskiej elity w ogóle nie dopuszcza takiej możliwości, iż poparcie polskiego i hiszpańskiego stanowiska w sprawie traktatu konstytucyjnego wynikać może nie tylko z partykularnych, narodowych interesów, lecz również z troski o dobro całego projektu europejskiego (Marek Dąbrowski, "Europejski falstart", "Rzeczpospolita" z 22 grudnia zeszłego roku).

Być może taki podział jest wygodny ze względu na różne grupowe i indywidualne wybory, dokonywane w obliczu zbliżającego się członkostwa Polski w Unii. Jednak dla wypracowania bardziej zrozumiałej, pozytywnej i akceptowanej szerzej polskiej polityki wobec przyszłego kształtu Unii jest na pewno mało twórczy. Dlatego proponuję porzucić taktyczne podziały oraz uprzedzenia i spojrzeć na konflikt dotyczący traktatu konstytucyjnego z szerszej perspektywy.

W europejskiej sieci

Integracja europejska doprowadziła do powstania na niespotykaną dotąd...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3127

Spis treści
Zamów abonament