Bruksela nas wyzwoli
Bruksela nas wyzwoli
Uderzającym zjawiskiem polskiej debaty jest łatwość, z jaką niektórzy potrafią wcisnąć cały spór dotyczący szczytu w Brukseli oraz niektórych zapisów projektu traktatu konstytucyjnego w prosty podział na patriotów i Europejczyków. Najwyraźniej część polskiej elity w ogóle nie dopuszcza takiej możliwości, iż poparcie polskiego i hiszpańskiego stanowiska w sprawie traktatu konstytucyjnego wynikać może nie tylko z partykularnych, narodowych interesów, lecz również z troski o dobro całego projektu europejskiego (Marek Dąbrowski, "Europejski falstart", "Rzeczpospolita" z 22 grudnia zeszłego roku).
Być może taki podział jest wygodny ze względu na różne grupowe i indywidualne wybory, dokonywane w obliczu zbliżającego się członkostwa Polski w Unii. Jednak dla wypracowania bardziej zrozumiałej, pozytywnej i akceptowanej szerzej polskiej polityki wobec przyszłego kształtu Unii jest na pewno mało twórczy. Dlatego proponuję porzucić taktyczne podziały oraz uprzedzenia i spojrzeć na konflikt dotyczący traktatu konstytucyjnego z szerszej perspektywy.
W europejskiej sieci
Integracja europejska doprowadziła do powstania na niespotykaną dotąd...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta