III RP jako imitacja
III RP jako imitacja
RYS. JANUSZ KAPUSTA
BRONISŁAW WILDSTEIN
Autor stawia diagnozę III RP, a punktem wyjścia jest dla niego kryzys polskiej demokracji w trzynastym roku jej trwania. Przegryzione korupcją państwo nie jest akceptowane przez ogół obywateli, jakość rządzenia pogarsza się, a instytucje funkcjonują coraz gorzej. Co jest przyczyną tego stanu, który trudno uznać za wynik zbiegu okoliczności?
Jednostronne naśladownictwo
"W tej książce chcę pokazać, że jest to - nie wyłącznie, ale w ogromnej mierze - rezultat porażki pewnego projektu polskiej demokracji, filozofii politycznej wyznaczającej jej kształt i ją legitymizującej. Określam ten wyartykułowany przez gros inteligencji i dominujący po 1989 roku projekt demokracji mianem Čpolskiego liberalizmuÇ. (...) Chodzi przy tym o coś więcej niż tylko program polityczny, jeden z wielu. Projekt ten przybierał wręcz kształt nowej Čreligii politycznejÇ, w której zasady i decyzje polityczne przemieniały się w bezwzględne nakazy moralne. Dlatego też zasadniczo ograniczał możliwość dyskusji i traktował polemistów jako heretyków. Aby go sformułować, należało odrzucić inną Čreligię politycznąÇ - tę, która wyraziła się w ruchu ÇSolidarnościČ. Projekt polskiego liberalizmu wyrósł z autodestrukcji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta