Żywe pochodnie
Żywe pochodnie
FOT. LESZEK ŁOŻYŃSKI
ŁUKASZ KAMIŃSKI
Trzydzieści pięć lat temu, 16 stycznia 1969 roku, na placu Wacława w Pradze w proteście przeciw sowieckiej okupacji podpalił się student Uniwersytetu Karola Jan Palach. Jego śmierć wstrząsnęła światem. Palach nie był jednak ani pierwszym, ani jedynym mieszkańcem bloku wschodniego, który spłonął, protestując przeciwko komunistycznej dyktaturze.
Jan Palach urodził się w 1948 roku, wkrótce po przejęciu przez komunistów pełni władzy w Czechosłowacji. W 1966 r. nie udało mu się dostać na Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Karola, podjął studia ekonomiczne. Na wymarzony kierunek zdołał się przenieść dwa lata później. Był uczestnikiem wydarzeń praskiej wiosny oraz świadkiem inwazji wojsk Układu Warszawskiego. Z niepokojem obserwował szybko słabnący opór Czechów i Słowaków wobec sowieckiej okupacji. Chęć poruszenia sumień rodaków skłoniła go do wyboru najbardziej dramatycznej formy protestu.
16 stycznia 1969 r. przyjechał z rodzinnego domu w miejscowości Väetaty do Pragi. Najpierw wrzucił do skrzynki pocztowej list zaadresowany do Związku Pisarzy Czechosłowacji oraz kilku aktywistów ruchu studenckiego. W imieniu rzekomej grupy ochotników gotowych na śmierć żądał natychmiastowego zniesienia cenzury oraz likwidacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta