Rzeczpospolita Czytelników; 17.01.2004
Świadczenia przedemerytalne po 1 stycznia 2004 roku
Pierwszą część relacji z dyżuru na temat świadczeń przedemerytalnych przedstawiliśmy w "Rz" z 10 - 11 stycznia.
Obowiązująca od 1 stycznia 2004 r. nowa ustawa o tzw. zwolnieniach grupowych wzbudziła niepokój pięćdziesięcio- i sześćdziesięciolatków. Obawiają się utraty możliwości uzyskania świadczenia przedemerytalnego. Lęk ten potęgują zapowiadane od dawna cięcia wydatków socjalnych. Wątpliwości na temat nowych przepisów wyjaśniała Katarzyna Kalata, specjalistka z Departamentu Rynku Pracy w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej. Oto druga część relacji.
Czy wymagane do uzyskania świadczenia przedemerytalnego co najmniej sześciomiesięczne zatrudnienie u ostatniego pracodawcy może wyglądać tak: najpierw 9 miesięcy pracy na czas określony, a po czteromiesięcznej przerwie - 3 miesiące na czas nieokreślony? Dodam, że spełniam pozostałe wymogi co do stażu i wieku.
Niestety, nie. Chodzi tu o przynajmniej sześciomiesięczne, nieprzerwane zatrudnienie u ostatniego pracodawcy, który dokonał zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracownika. Czytelnik nie dostanie zatem świadczenia przedemerytalnego, gdyż nie spełnia tego warunku.
W maju 2004 r. skończę 50 lat. W grudniu dostałam trzymiesięczne wymówienie z przyczyn...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta