Kłopotliwy pakt
Kłopotliwy pakt
Złożenie przez Komisję Europejską skargi do sądu na decyzję Rady Ministrów UE to kolejny etap zmagań o przestrzeganie paktu stabilizacji i wzrostu. Nie wiadomo wprawdzie, jaki będzie skutek tej skargi, ale być może skłoni ona Unię do zajęcia się kwestią dyscypliny fiskalnej w państwach członkowskich i do dyskusji o przyszłości paktu. Rozstrzygnięć w tej sprawie nie należy jednak oczekiwać szybko.
W listopadzie ubiegłego roku unijni ministrowie finansów zdecydowali, że choć Francja i Niemcy przekroczyły dopuszczalny w UE limit deficytu budżetowego, nie zostanie wobec nich wszczęta przewidziana w pakcie procedura karna (patrz ramka). Brytyjski tygodnik "The Economist" napisał wówczas na okładce: "Pakt jest martwy"; identyczne opinie znalazły się w innych gazetach, podzielało je wielu ekonomistów. Podkreślano, że dwa kraje, które uważają się (i bywają uważane) za sam rdzeń Unii, postępują w sposób zagrażający podstawom jej stabilności ekonomicznej i że decyzja ministrów oznacza, iż w Unii wprawdzie wszystkie kraje są równe, ale niektóre z nich są równiejsze.
Komisja Europejska, która w listopadzie 2003 r. postulowała...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta