Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rzeczpospolita Czytelników

21 stycznia 2004 | Prawo | AG RM

Rzeczpospolita Czytelników

 • Lombardy, komisy i remonty w szkole
 • Czas przekazać ZUS IWA

 • POPRZEDNIE ODCINKI - www.rzeczpospolita.pl/prawo/porady.html

  Lombardy, komisy i remonty w szkole

  Przedstawiamy kolejną relację z dyżuru telefonicznego na temat VAT i akcyzy, który odbył się w naszej redakcji 8 stycznia. Na pytania czytelników odpowiadał Tomasz Grunwald, doradca podatkowy w spółce KPMG.

  Czy lombardy powinny płacić VAT od pobieranej prowizji?

  Usługi świadczone przez lombardy są klasyfikowane jako usługi pośrednictwa finansowego, które co do zasady korzystają ze zwolnienia od VAT. Jednakże w poz. 9 załącznika nr 2 do ustawy o VAT działalność lombardów została z tego zwolnienia wyłączona, z wyjątkiem usług lombardowych świadczonych przez banki. Oznacza to, że jeżeli takie czynności wykonuje podmiot niebędący bankiem, należy je opodatkować.

  Właściciel komisu wziął do sprzedaży towar należący do obcej firmy. Nigdy z niego nie korzystał ani też nie stał się jego właścicielem. Czy musi odprowadzić cały VAT od sprzedaży tego towaru?

  Komisant nie musi rozliczać podatku VAT z tytułu dokonania sprzedaży komisowej tego towaru, gdyż uzyskany z niej obrót jest obrotem komitenta, czyli właściciela. Sprzedaż komisowa dokonywana jest bowiem w imieniu i na

 • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3131

Spis treści
Zamów abonament