Prawda i wykluczenie
Prawda i wykluczenie
RYS. ANTONI CHODOROWSKI
KINGA DUNIN
Kiedy - skądinąd dające się przewidzieć - fiasko szczytu brukselskiego stało się faktem, równie oczywiste okazały się wszystkie argumenty przeciwko nieprzejednanemu stanowisku Polski oraz sposobowi uprawiania przez nas polityki zagranicznej.
Dziś gazety puchną od tekstów, które dostarczają nam kolejnych argumentów na rzecz zmiany kursu. Sojusz z Hiszpanią i Wielką Brytanią nagle wszystkim zaczął wydawać się egzotyczny, przywództwo niemiecko-francuskie pożądane, zagrożenie "Europą dwóch prędkości" i marginalizacją realne. To, co miało służyć polskim interesom, jak się okazuje, szkodzi. Można odnieść wrażenie, że wątpliwości, które niektórzy zdecydowali się wyrazić w "Liście otwartym do europejskiej opinii publicznej" wiele tygodni temu, teraz, gdy mleko się już rozlało, stają się prawie powszechnym punktem widzenia, a na pewno respektowanym. Nagle zaroiło się od takich, którzy zawsze wiedzieli albo pierwsi zrozumieli - celują w tym polityczni komentatorzy "Polityki". Także "Rzeczpospolita", która piórem swego czołowego felietonisty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta