Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ślady zacierane na rozkaz

21 stycznia 2004 | Publicystyka, Opinie | KG
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Sprawa śmierci Grzegorza Przemyka Zagadką pozostaje, dlaczego dotychczas nie zostali osądzeni sprawcy nieludzkich działań MSW wobec Cezarego Filozofa, świadka skatowania maturzysty

Ślady zacierane na rozkaz

Podczas rozprawy w sprawie śmierci Grzegorza Przemyka (16 czerwca 1995 r.) zeznaje świadek Cezary F.

FOT. MICHAł SADOWSKI

Grzegorz Przemyk

(C) EAST NEWS

KAZIMIERZ GROBLEWSKI

Winni śmierci maturzysty Grzegorza Przemyka prawdopodobnie nigdy nie zostaną skazani. Byłych szefów MSW można jednak postawić przed sądem za przestępstwa, które popełnili w związku ze śledztwem.

Akta MSW w sprawie zabójstwa Grzegorza Przemyka dostarczają wstrząsającej wiedzy na temat metod MSW, rozmiaru agentury w środowiskach opozycyjnych, dziennikarskich, prokuratorskich, naukowych, konformizmu przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości. Mimo to od 20 lat nie udaje się skazać sprawców. W poniedziałek sąd kolejny raz uniewinnił byłego milicjanta Ireneusza K.

Dokumenty ze sprawy skatowanego 12 maja 1983 roku Grzegorza Przemyka są wyjątkowe, bo dzięki szczęśliwym okolicznościom uniknęły zniszczenia - czyli losu, jaki spotkał akta wielu innych spraw z okresu PRL. Ich niszczenie odbywało się masowo w okresie, gdy w rządzie Tadeusza Mazowieckiego szefem MSW kierował Czesław...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3131

Spis treści
Zamów abonament