Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Biskup w macedońskim więzieniu

21 stycznia 2004 | Świat | KZ
źródło: Nieznane

Serbia - Macedonia Czy kościelny spór grozi wybuchem konfliktu na Bałkanach?

Biskup w macedońskim więzieniu

  • Powiedzieli "Rz"

Biskup Jowan, główny przedstawiciel serbskiego Kościoła prawosławnego w Macedonii, już od dziesięciu dni przebywa w macedońskim więzieniu. Serbski patriarcha bezskutecznie domaga się jego uwolnienia. Czy kościelny spór, który z dnia na dzień przybiera na sile, grozi wybuchem nowego konfliktu na Bałkanach?

11 stycznia policja wkroczyła do prywatnego mieszkania w mieście Bitola, 200 kilometrów na południe od Skopje. Podobno sąsiedzi skarżyli się, że odbywają się tam nielegalne nabożeństwa, które mają zagrażać bezpieczeństwu publicznemu. W mieszkaniu policjanci aresztowali biskupa, kilku mnichów, zakonnice, a nawet wiernych, wśród których byli cudzoziemcy. Po 24 godzinach wszystkich wypuszczono, ale dzień później biskup - jako jedyny z całej grupy - znów trafił za kratki. Tym razem sędzia nakazał 30-dniowy areszt. - Aby biskup nie uciekł z kraju przed procesem - argumentował. Duchownemu postawiono zarzut szerzenia religijnej, rasowej i etnicznej nietolerancji. Jeśli sąd uzna go za winnego, grozi mu do 3 lat więzienia.

W Serbii nikt nie ma...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3131

Spis treści
Zamów abonament