Jak rozliczyć różnice kursowe
Zamiana wierzytelności zagranicznych na kapitał zakładowy
Jak rozliczyć różnice kursowe
Sposób księgowania
ANNA PANASIUK-DZIELSKA
SENIOR W DEPARTAMENCIE AUDYTU, HLB FRĄCKOWIAK I WSPÓLNICY SP. Z O.O.
Na mocy umowy zawartej pomiędzy wspólnikiem a spółką kapitałową można dokonać konwersji (zamiany) zobowiązania wobec wspólnika na udział w kapitale zakładowym spółki. Zamiana taka może dotyczyć zarówno zobowiązań z tytułu dostaw i usług, jak też pożyczek otrzymanych od udziałowców na prowadzenie działalności gospodarczej. Gdy jej przedmiotem będzie zobowiązanie wobec udziałowca zagranicznego, wyrażone w walucie obcej, pojawi się "orzech do zgryzienia" w postaci różnic kursowych.
Co prawda zgodnie z art. 14 § 4 kodeksu spółek handlowych wspólnik (udziałowiec lub akcjonariusz) nie może potrącać swoich wierzytelności wobec spółki kapitałowej z wierzytelnością spółki względem niego z tytułu należnej wpłaty na poczet udziałów albo akcji, lecz nie wyłącza to potrącenia umownego.
Ustawa o rachunkowości (dalej uor) reguluje kwestię wyceny kapitałów powstałych w drodze konwersji zobowiązań w art. 36 ust. 2c. Zgodnie z nim kapitały (fundusze) własne powstałe z zamiany dłużnych papierów wartościowych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta