Trudne rozliczanie podziału spółek kapitałowych
Trudne rozliczanie podziału spółek kapitałowych
SUGESTIE DLA USTAWODAWCY
Ustawodawca powinien rozważyć przyjęcie nowej regulacji, dotyczącej zasad otwierania i zamykania ksiąg. Przy podziale przez rozdzielenie (podział przez przejęcie, podział przez zawiązanie nowych spółek oraz podział przez przejęcie i zawiązanie nowych spółek) należałoby zamykać księgi rachunkowe na dzień poprzedzający dzień podziału. Przy podziale przez wydzielenie nie byłoby konieczne zamykanie ksiąg rachunkowych, wystarczyłby spis inwentarza (inwentaryzacja). Jeżeli w wyniku podziału majątek spółki dzielonej (czy to przez rozdzielenie, czy przez wydzielenie) przenoszony byłby na spółkę nowo zawiązaną, to jej księgi rachunkowe powinny zostać otwarte nie później niż w dniu podziału (tj. nie później niż w dniu rejestracji spółki nowo zawiązanej).
KRZYSZTOF G. SZYMAŃSKI
Z wielu względów warto rozważyć zasady rozliczania podziału spółek i na nowo je uregulować. Nie będzie to jednak łatwe.
Ustawą z 12 grudnia 2003 r. o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 229, poz. 2276) wprowadzono wiele zmian, dotyczących ustawy o rachunkowości (uor). Będą zastosowane pierwszy raz do sprawozdań...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta