Rzeczpospolita Czytelników
Praca tymczasowa
* POPRZEDNIE ODCINKI - www.rzeczpospolita.pl/prawo/porady.html
Wynajmowanie pracowników na pewien czas przez firmę jest możliwe od dawna przy wykorzystaniu zasady swobody zawierania umów. Ramy formalne nadała mu jednak dopiero obowiązująca od 1 stycznia tego roku ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz. U. z 2003 r. nr 166, poz. 1608). Wczoraj w redakcji "Rzeczpospolitej" na pytania dotyczące nowych zasad pracy tymczasowej odpowiadali Monika Frączek z Departamentu Prawa Pracy oraz Mirosław Brodowski z Departamentu Rynku Pracy Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej.
Jak mam rozumieć art. 7 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, wymieniający jako podstawy nawiązania stosunku pracy z agencjami pracy tymczasowej (dalej: APT) tylko umowy na czas określony i na czas wykonania określonej pracy? Czy to znaczy, że agencja nie może już podpisywać zleceń i umów o dzieło?
Może, ale zawarcie umowy prawa cywilnego między APT a osobą zainteresowaną wykonywaniem pracy tymczasowej jest możliwe tylko wtedy, gdy jest to umowa właściwa ze względu na jej treść oraz sposób realizacji wynikających z niej praw i zobowiązań zarówno stron tej umowy, jak i pracodawcy użytkownika.
Przepis art. 22 § 11 kodeksu pracy nie dopuszcza zastąpienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta