Wątpliwe godziny nadliczbowe
Wątpliwe godziny nadliczbowe
KRZYSZTOF RĄCZKA
Nowela kodeksu pracy z 14 listopada 2003 r. na nowo zredagowała przepis dotyczący określenia pracy w godzinach nadliczbowych. Na tle znowelizowanego art. 151 § 1 powstaje pytanie, czy dokonano w nim modyfikacji pojęcia "praca w godzinach nadliczbowych", czy też utrzymano dotychczasowe w zmienionej wersji redakcyjnej. Niestety, sformułowanie tego przepisu może prowadzić do różnych wniosków.
Zgodnie z art. 151 § 1 k.p. pracą w godzinach nadliczbowych jest praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy. W pierwszej kolejności należy ustalić, o przekroczeniu których norm czasu pracy jest tu mowa. Potem zaś: jak rozumieć ów "przedłużony dobowy wymiar czasu pracy" oraz jaki dobowy wymiar czasu pracy jest tu punktem odniesienia.
Obowiązujące normy czasu pracy
Według art. 129 § 1 "Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy, z zastrzeżeniem § 2 oraz art. 135 - 138, 143 i 144". Dla prowadzonych tu rozważań...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta