Porady
- VAT i ulgi mieszkaniowe
- Jakość materiałów budowlanych
- Jak skutecznie składać reklamację
- Prawo - remont mieszkania komunalnego
- Bezpłatne porady
- Nowości rynkowe - do łazienki
Co wolno podatnikowi
Przed 1994 r. rozpocząłem budowę budynku mieszkalnego z przeznaczeniem na własne potrzeby mieszkaniowe. Budowa została zakończona w 2003 r. i formalnie złożyłem zawiadomienie o tym. Przez cały okres inwestycji korzystałem z dużej ulgi budowlanej. Ponieważ moje potrzeby mieszkaniowe w tym czasie uległy zmianie, chciałbym wiedzieć, czy muszę być w tym budynku zameldowany, aby nie zwracać ulgi do urzędu skarbowego? Czy mogę dom przepisać dzieciom lub ewentualnie sprzedać, nie narażając się na konsekwencje zwrotu ulgi wraz z odsetkami?
(imię i nazwisko do wiadomości redakcji)
Nie musi pan się meldować w tym domu, żeby nie zwracać ulgi. Może pan także darować dom dziecku, nie tracąc ulgi. Z kolei dziecko, jeżeli nie ma innego mieszkania, nie zapłaci podatku od darowizny, jeśli ofiarowany mu dom nie ma więcej niż 110 mkw. powierzchni mieszkalnej. Jeżeli jednak powierzchnia domu jest większa, podatek byłby wymierzony wyłącznie od powierzchni przekraczającej te 110 mkw.
Jeśli dziecko, otrzymawszy dom, skorzysta ze zwolnienia z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta