Vademecum Rzeczpospolitej: Przepisy celne po wejściu do Unii Europejskiej. Większe korzyści - większa odpowiedzialność
Większe korzyści - większa odpowiedzialność Spis treści
MIECZYSŁAW NOGAJ
DYREKTOR W DZIALE PODATKOWYM PRICEWATERHOUSECOOPERS
Od 1 maja tego roku zmieni się poziom ochrony celnej polskiego rynku.
Inaczej będą inicjowane i prowadzone postępowania ochronne oraz ustanawiane środki ochronne. W jaki sposób polskie firmy będą mogły wpływać na kształt ochrony celnej wspólnotowego rynku?
Dzisiaj na podstawie ustawowego upoważnienia można u nas ustanawiać kontyngenty, wprowadzać automatyczną rejestrację obrotu, zakazać przywozu i wywozu. Środki te wprowadza się głównie na skutek zaleceń międzynarodowych (przede wszystkim ONZ) lub też ze względu na wymogi polityki handlowej z innymi państwami (np. jako forma retorsji lub nacisku w razie ustanowienia przez partnera handlowego Polski środków uważanych za niezasadne). Brane też były pod uwagę wnioski zainteresowanych firm.
Ponadto można zawieszać w całości lub w części pobór ceł, ustanawiać plafony taryfowe i kontyngenty taryfowe. Te ostatnie często wskutek podjętych przez Polskę zobowiązań w ramach Światowej Organizacji Handlu (WTO) lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta